Analist: Altın Bu Seviyeye Düşebilir, Ancak Yılı Bu Seviyeden Kapatır!

Altın fiyatı 2.400 dolar civarında tutunamadı. Bunun ardından sarı metal güçlü bir satış baskısı görüyor. Piyasanın yaz boyunca düşme ihtimali var. Bununla birlikte, bir piyasa analistine göre altın yıl sonuna kadar yükselmek için sağlam bir konumda.

Altın 2.100 dolara düşebilir, ancak yılı bu seviyeden kapatır!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın son günlerde sert satışlar gördü. Capitalight Research Araştırma Müdürü Chantell Schieven, altının sadece teknik olarak aşırı alım görmediğini söylüyor. Aynı zamanda parlak metalin tarihsel mevsimsel zayıf dönemine de başladığını belirtiyor. Schieven, bu ortamda altın fiyatlarının potansiyel olarak 2.150 dolara kadar gerileyebileceğini tahmin ediyor. Bu seviye, Mart ayındaki kırılma seviyesini temsil ediyor.

Chantell Schieven önümüzdeki birkaç ay içinde altında bir düzeltme bekliyor. Bununla birlikte, uzun vadeli bir boğa olmaya devam ediyor. Analist, yıl sonu fiyat hedefini 2.400 dolardan 2.500 dolara yükselttiğini söylüyor. Bu arada, yılın başında Schieven, Londra Külçe Piyasası Birliği’nin yıllık fiyat tahminine katılan en boğa analistti. Analist, tahminlerini şu şekilde açıklıyor:

Altının tüm bu seviyelere çıktığını görmek biraz şaşırtıcı oldu ve daha da yükseleceğini düşünmekle birlikte, biraz geri çekilme görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Altının 2.000 dolar ya da altına kadar gerileyeceğini sanmıyorum. Ancak, yaz bitmeden 2.100 doları görebiliriz.

İşte o zaman altın fiyatlarının yükseldiğini göreceğiz!

Chantell Schieven, altın konusunda yakın vadede temkinli olmasının nedenini de açıklıyor. Analist, en önemli nedeninin, daha yüksek tahvil getirilerini ve daha güçlü bir ABD dolarını destekleyen değişen faiz oranı beklentileri olduğunu söylüyor. Bu arada, piyasalar artık Fed’in gevşeme döngüsünün başlangıcını yaz sonrasına erteliyor. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar Haziran ayında faiz indirimi olasılığını %20’den az görüyor. Aynı zamanda, Temmuz ayında faiz indirimi ihtimali de %50’nin altına düştü.

Schieven, “Altın temel etkenlerinden biraz uzaklaştı. Bence bu etkenlerin tekrar odak noktasına geldiğini görmeye başlıyoruz. Bu da altın için muhtemelen olumsuz olacaktır,” diyor. Ancak Schieven, altın piyasasının tahvil getirilerini ve ABD dolarını takip etmekten çok daha incelikli hale geldiğini de sözlerine ekliyor. Fed’in yaz aylarında faiz oranlarını düşürmesi beklenmese de, faiz oranlarını yükseltmesi de pek olası değil. Bu bağlamda analist, şu yorumu yapıyor:

Fed eninde sonunda bu yıl faiz oranlarını düşürecek. Faiz oranlarını 2024 seçimlerinden sonra düşürmelerini bekliyorum. İşte o zaman altın fiyatlarının yükseldiğini ve 2.500 dolara doğru tırmandığını göreceğiz. Yazın dip seviyeleri uzun vadeli yatırımcılar için alım yapmak için iyi bir zaman olabilir.

Enflasyon, altının fiyat hareketinde daha kritik bir rol oynayacak!

Chantell Schieven aynı zamanda enflasyonun altının fiyat hareketinde daha kritik bir rol oynamasını bekliyor. Fed’in para politikasında sağlam durmasıyla birlikte, daha yüksek faiz oranlarının reel oranların yükseleceği ve getirisi olmayan bir varlık olarak altının fırsat maliyetlerini düşüreceği anlamına geldiğine dikkat çekiyor. Analist, bu konudaki görüşlerini ise şöyle açıklıyor:

Nihayetinde Fed, şahin yorumlarına rağmen, faiz oranlarını düşürmek için kendilerine alan bırakmaya devam ediyor. Enflasyon inatla %2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ederken bile faiz oranlarını düşürüyor olacaklar. Fed, artan borç seviyeleri nedeniyle daha yüksek faiz oranlarını sürdüremez.

Önümüzdeki 5-6 yıl içinde 3.300 dolar ihtimal dışı değil!

Chantell Schieven, bu yılki yüksek volatiliteye bakarak altının uzun vadeli bir yükseliş trendinde kaldığını söylüyor. Schieven, 1970’lerde yüksek enflasyon, ekonomik belirsizlik ve jeopolitik çalkantıların altın fiyatlarının iki katına çıkmasına neden olduğuna dikkat çekiyor. Bugün böyle bir senaryo pek olası olmasa da Schieven bunun ihtimal dışı olmadığını belirtiyor. Analist yakın tarihli bir raporunda, “Önümüzdeki 5-6 yıl içinde 3.300 dolar+ altın fiyatı beklemenin ihtimal dışı olduğunu düşünmüyoruz,” diye yazıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir